Nyitókép: JAMES ARTHUR GEKIERE / Belga / AFP
„Egy óra leforgása alatt ripityára tört Rishi Sunak törékeny reménye abban, hogy megmentse pártja sorsát a brit választáson” – írja a POLITICO. A brüsszeli lap azután jutott erre a következtetésre, hogy Nigel Farage, a Brexit arca hétfőn sürgősséggel meghirdetett sajtótájékoztatón jelentette be:
meggondolta magát, visszavonja tíz nappal ezelőtt tett ígéretét, mely szerint nem száll ringbe ezen a választáson, és mégiscsak megpályáz egy parlamenti képviselői széket az Essex megyei Clacton választókerületében.
Farage azt nyilatkozta, hogy vasárnap jutott erre a döntésre, miután „leugrott a pubba” átgondolni a kérdést, és ott rájött, hogy „szörnyű lelkiismeret-furdalás gyötri”; Nagy-Britanniában „semmi sem működik”, és „politikai felkelést” kell vezetnie emiatt. Így aztán öt évre visszaveszi a Brexit Pártból kialakult új formáció, a Reform UK vezetését is.
A július 4-i választáson a népszerű Brexit-arc visszatérése nem csupán a konzervatív párt esélyeit gyengíti, hanem a párt túlélését is kétségessé teszi.
A Brexit Párt 2019-ben több száz választókerületben lépett vissza a toryk javára, ami akkor a Boris Johnson vezette pártot hatalmas parlamenti többséghez segítette hozzá.
Az, hogy most Sunakkal épp ennek ellenkezőjét csinálja, „a miniszterelnök legrosszabb rémálma” – írja a POLITICO.
A Konzervatív Párt összeomlását a közvélemény-kutatások már Farage bejelentése előtt megjósolták: a YouGov előrejelzése szerint
422-140 arányban veri majd tönkre a Munkáspárt az útjukat vesztett torykat,
és ennél csak 40 mandátummal jósol többet a konzervatívoknak a More in Common.
Farage döntése következtében a végeredmény a toryk számára még tragikusabb lehet. A YouGov felmérése szerint a Konzervatív Párt 2019-es szavazóinak bő ötöde tervezett már a Farage-bejelentés előtt is a Reformra szavazni, míg a munkáspárti szavazóknak csupán 3 százaléka nyilatkozott így. Luke Tryl, a More in Common közvélemény-kutató igazgatója a POLITICO-nak egyenesen azt mondta: Farage-ról
nyugodtan mondhatjuk, hogy döntése egzisztenciális kockázatot jelent a tory párt számára.”
Nagy-Britanniában szélsőségesen többségi elvű választási rendszer működik: kizárólag közvetlenül választott egyéni képviselők ülnek a westminsteri parlamentben, listás arányos választás egyáltalán nincs. Farage határozottan állítja, hogy pártja ennek ellenére kap majd mandátumokat, hiába nem sikerült eddig egyik módszerrel sem a parlamentbe jutniuk. A POLITICO-nak háttérben nyilatkozó Reform-közeli párttanácsadó szerint ugyanakkor inkább az a valószínű, hogy ezúttal sem fognak Farage-ék parlamentbe jutni,
de begyűjtenek majd egy csomó szavazatot a toryk jobbszéléről.
A toryk egyik szóvivője a POLITICO-nak azt mondta: Farage „tudja, hogy a Reform nem fog mandátumokat kapni, de úgy tűnik, nem érdekli, hogy a Reformra való szavazás csak a Munkáspártot segíti.”